Nakupujete ve velkém? Zkuste být šetrnější!

Mnoho lidí se zděsí, když se mluví o secondhandech – „sekáčích“, ale proč? Není na tom přece nic špatného si koupit nějaké kusy oblečení z druhé ruky a k tomu za skvělé peníze. Nechápejte to tak, že byste měli přestat chodit do normálních obchodů, to určitě ne. Ale spíše jako další možnost, jak si udělat radost a být možná i šetrnější ke světu. Jak už asi víte, velké obchody s oblečením využívají levné pracovní síly většinou z Asie a přece to častým nakupováním nových věcí nechceme podporovat, že ne?

oblečení na stojanech

Výhody secondhandů

I sekáče mají své výhody, když umíte hledat, můžete objevit poklady. Samozřejmě, že je to o štěstí, ne vždy tam na Vás nějaký úžasný kousek čeká. V obchodech tohoto typu lze najít i značkové oblečení, modely od návrhářů, luxusní boty, zkrátka všechno! Dokonce se Vám může stát, že narazíte i na úplně nové zboží s visačkami. A bonus k tomu je cena, všechno koupíte za několikrát nižší cenu. A to se vyplatí, že?

 

Přestaňte masově podporovat „fast fashion“

Nejdříve bychom si měli vysvětlit, co znamená fast fashion. V doslovném překladu to znamená rychlá móda, což i odpovídá realitě. Obchody této praktiky hojně využívají – zkrátka v krátkých časových úsecích proměňují design jejich kousků. Jejich zákazník nechce vyjít z módy, chce být „in“ a stále dokola a dokola si kupuje nové kousky, které právě frčí. Tyto firmy využívají levné pracovní síly především v asijských zemích. Zaměstnanci pracují za minimální mzdu, která jim kolikrát nedá na pronájem živobytí a o podmínkách na pracovišti ani mluvit radši nebudeme. Materiály používají takové, aby náklady byly co nejnižší a oblečení mohlo jít rychle na trh.

nakupování online

Co je tedy lepší?

Na tuto otázku asi neexistuje správná odpověď, protože někomu vyhovují jenom secondhandy a někomu pouze oblečení z obchodů. Každý by se měl zamyslet, co stojí za výrobou toho trička, které si právě koupit za tři stovky nebo za ty rifle za „pětikilo“. Je určitě fajn snažit se toto omezit, nikdo není stoprocentní, ale kdybyste nakupovali aspoň z půlky věci z druhé ruky, tak to možná prospěje nejenom Vám, ale i planetě.