Slavíci z Madridu

Obzvláště představa, že v tomto městě je možné jak pod fíky poslouchat slavíky. A nejen to. Je možné si s nimi zpívat a u toho ještě navíc i snít. Lepší reklamu snad nelze pro Madrid vymyslet. Hlavní město Španělska je zároveň středobodem této země. Takže pokud máte, kromě zmíněné romantiky se slavíky, rádi kulturu, dobré jídlo, sport či zábavu, určitě se do tohoto největšího španělského města vypravte. A naplánujte si minimálně týdenní pobyt, vzhledem k množství historických památek, které budete chtít navštívit. Na své si přijdou i milovníci fotbalu. Protože budou moci navštívit stadion proslulého týmu Real Madrid.  Estadio Santiago Bernabéu. Pokud vám bude štěstí přát, je možné zažít neopakovatelnou atmosféru fotbalového utkání či trénink věhlasných fotbalových jmen. Zoufat si nemusí ani ti, kteří se k návštěvě rozhodnou v časech, kdy je hřiště prázdné. Vstup do areálu je umožněn během celého dne, včetně prohlídky sálu s vystavenými trofejemi těchto fotbalových ikon.

Real Madrid

První kroky všech návštěvníků Madridu vedou do centra města. Náměstí Plaza Mayor je především obdivováno pro historickou architekturu. Která oplývá množstvím balkonů, které nelze nikde na světě v takovém množství spatřit. Pod jejich podloubím je umístěno velké množství jak obchůdku s místními specialitami, tak kaváren a  restaurací.

Historické stavby v centru Madridu

Ve kterých najdou turisté potřebné osvěžení. A odpočinek od čilého ruchu, který na tomto náměstí panuje do pozdních hodin. Královský palác je dalším místem, který je nutné v tomto městě navštívit. Jehož součástí, vedle mnoha dalších historických relikvií, je zbrojnice. Ve které rytíři na koních, v plné zbroji připomínají nelítostné souboje a bitvy. Rovněž na milovníky hudby tu čeká velké překvapení. Vystaveny tu jsou housle mistra Stradivariho. Prohlédnout je možné s původním vybavením i komnatu Karla III. Pokud navštívíte Madrid v letních měsících, zavítat budete moci i do býčí arény Plaza de Toros las Ventas. Místo, kde se před dvaceti tisíci diváky pravidelně konají býčí zápasy. Rituály, které po staletí k zdejší kultuře neodmyslitelně patří.

Půjčte si dodávku

Automobil dnes vlastní většina lidí. Ne každý má, ale dodávku. Asi se každý dostal do situace, kdy potřeboval přemístit nějaký větší náklad. Určitě nebudete přemýšlet o tom, že si koupíte dodávku. Naštěstí existují půjčovny dodávek a užitkových vozů, které za vás tento problém vyřeší. Navíc se nemusíte starat o povinné ručení ani pojištění vozidla. Velikost dodávky si vyberete podle vlastní potřeby. Může se stát, že jste větší auto delší dobu neřídili, bude tedy důležité, abyste si vozidlo vyzkoušeli, popřípadě si nechali poradit pracovníky půjčovny.

motorhome-ge93832489_1920

Než se pro vozidlo vydáte představte si, jak velký náklad potřebujete převážet. Postačí vám vůz na víkend nebo si ho budete potřebovat vypůjčit na delší dobu? Pojedete delší trasu nebo povezete jen pár kusů nábytku na chalupu? Všechna tato kritéria budou při vypůjčení důležitá, abyste si vybrali vhodný automobil.

Vyberte si půjčovnu s dobrými recenzemi a rozmanitou nabídkou aut. Zjistěte si jestli nepůjčují vozy příliš staré a neservisované. Váš výběr nejspíš ovlivní i výše půjčovného. Některé firmy vám kromě základního půjčovného napočítají i sazbu za každý ujetý kilometr. Jiné půjčovny vám naopak půjčí vozidlo, kde nebudete ujeté kilometry hradit. Možná pro vás bude důležitá možnost si s vozidlem zároveň vypůjčit GPS.

arches-national-park-g2cb1b61f1_1920

Udělejte si trochu času a prostudujte na internetu co půjčovny nabízí i jejich ceníky. Na trhu je půjčoven velká řada a člověk se ve výběru těžko orientuje. Projděte si recenze. Mnoho lidí dnes sdílí na internetu své zkušenosti, možná vám tyto informace pomohou. Zajímejte se, co se bude dít, když půjčený automobil poškodíte. V ceně půjčovného by měl být zahrnut poplatek za povinné ručení i havarijní pojištění. Solidní půjčovna by vám vozidlo měla vydat v čistém stavu. To samé se bude očekávat od vás. To stejné platí i pro natankování vozidla.

Největší dobrodružství vašeho života

Nepřepadne vás někdy pocit, že byste se nejraději sbalili, a odjeli pryč prvním autobusem? Tak to dělají nejodvážnější cestovatelé, kteří už kus světa poznali, a můžete i vy. Jen malá rada na začátek – nejste-li ostřílení světáci, raději vezměte jednoho, či dvě osoby s sebou, jinak to může být velmi nebezpečné. Jak ale na to?

muž s batohem

Pro začátek

Abyste poznali kus světa, nemusíte mít našetřeny statisíce. O tom vás přesvědčí mnozí samocestovatelé. Stačí mít odvahu, pevné nervy, a trošku té fantazie. Jednoduše si sbalíte do velkého cestovního batohu to nejnutnější, a vyrazíte. 

Co s sebou

Víte-li, kam se chystáte, lépe se vám bude balit oblečení vhodné pro toto podnebí. Nezapomeňte však na základní hygienické potřeby, kartáček, pastu na zuby, hřeben, suchý šampon, mýdlo, toaletní papír a ubrousky. Není radno zapomínat ani na lékárničku, protože nikdy nevíte, co se může stát. Ačkoliv vám to nemusí připadat zrovna tematické, mobil a plně nabitá powerbanka jsou prostě důležité, nesnažte se hrát si na Indiana Jonese. Pro případ, že byste museli spát takzvaně pod širákem, není od věci mít sbalenou deku, či malý cestovní stan. Rozhodně si s sebou vezměte pevnou a uzavíratelnou láhev na pití, a nějakou tu svačinu pro případ nouze, ideálně v podobě energetické tyčinky. Náhradní ponožky, spodní prádlo, trošku pracího prášku, a základní oblečení. Určitě není od věci vzít si náhradní obuv, a také něco pro ochranu (třeba pepřový sprej). Samozřejmě také doklady, pas, a kartičku pojišťovny.

stopař s kapucí

Jak cestovat

Říká se, že čím levnější, tím lepší. Máte-li dost času, můžete vyrazit klidně i na kole. Pokud však musíte vystačit s běžnou dovolenou, ideální je autobus, který se ovšem prodraží. Ti odvážnější klidně cestují stopem, ale ujistěte se, že se vám daná osoba nezdá nebezpečná, a nejlépe si vždy vyfoťte SPZ, kterou nenápadně pošlete někomu z domova. 

Návrat do časů petrolejových lamp Velké Fatry

Velká část turistů navštěvuje česká pohoří v rámci jednodenních výletů. Přijedou autem k úpatí, na Sněžku vyjedou lanovkou, kde si vychutnají zakoupený pokrm. Kochají se dalekými výhledy a užívají si tímto způsobem přírodu. Odvážnější turisté cestují od chaty k dalšímu ubytování. Vydávají se na hřebenové túry. Na svých výpravách se zastavují u skalních výběžků, na oběd v restauracích postavených v blízkosti kopců Krkonoš, Hrubého Jeseníku, Jizerských hor. V případě, že jste už toto zažili, zvládli jste přechody našich zákoutí a chtěli byste poznat i nedotčenou krajinu bez davů, tak právě pro vás je tato krátká upoutávka.
Velká Fatra
Pro vychutnání toulání pustou krajinou nemusíte vyhlížet za oceán, ani směrem k Rumunským Karpatům. Kousek za hranicemi se v blizkosti metropolí Žilina, Ružomberok a Bánská Bystrica nachází malebné geologické útvary podobné nadmořskou výškou Krkonoším. Malá Fatra bohužel nabízí obdobný styl. Lanovka vedoucí 200 metrů pod nejvyšší Velký Kriváň odsoudila místní pěšinky k přemnožení lidského hluku. Šlápoty bombardují půdní organismy pravidelně a cíleně.  Velká Fatra zato představuje jiný svět.  Na pohodlné upravené vjezdy pro kočárky zapomeňte. Vzduchem se nese klid přerušovaný jen zpěvem letního vánku. Ve značných oblastech stěží spatříte i během prázdnin lidskou duši. Vůně pohybu medvědů může být častější. Setkání nebývají pravidelná, ale sem tam v dálce uvidíte rychlý pohyb hnědé šmouhy směrem do lesa. Za dodržení určitých pravidel se není čeho obávat. Většinou sami ustoupí. Jsou místními obyvateli a mají právo zde pobývat. Vetřelci jsme my, lidé.
Území Velké Fatry je velmi rozsáhlé. Od Ružomberku směrem na jih je nutné překonat 50km s převýšením přes 2000 metrů ve dvou až třídenním pochodu. Bez alespoň základní kondice či předchozí zkušenosti s treky je hřebenový přechod velmi náročný. Odměnou mohou být daleké výhledy k Nízkým i Vysokých Tatrám.  Nabízená ubytování dotvářejí přírodní ráz a přepych zde nehledejte. Za návštěvu rozhodně stojí Limba nacházející se v blízkosti dominantního kopce Rakytov a chata pod Borišovom.  První nabízí za 5€ matraci na půdě se spaním ve vlastním spacáku. Sociální zařízení se uvnitř chaty nenachází.
Ledovcem okrášnělá Sněžka
Můžete si zvolit pouze venkovní kadibudku a outdorovou vanu plněnou studenou vodou ze studánky, která je také jediným zdrojem doplnění nutných tekutin. Usměvavý a hovorný chatár vám nepohodlí vynahradí nabídkou polievky s chlebom. Druhé ubytování je povinnou zastávkou pro všechny obdivovatele tradic. Za 13€ se vám dostane postel bez lůžkovin ve společném pokoji. Ozdobou je restaurace, která k chutné večeři nabídne kouzlo z petrolejových lamp. Tajemná atmosféra vás za zvuků kytary přenese z 21. století do dob dávno minulých, jež zůstaly skryty ve vyprávění kmetů. Odprostěte se od civilizačních nánosů digitální doby a vydejte se prozkoumat nová území nejen ve vnějším světě, ale hlavně uvnitř vás samých.