Můj dům, můj hrad

Jaký máte byt? Anebo máte dům? Myslím, že bydlení v obou dvou nemovitostí má své plusy a mínusy. Vezmeme si ze začátku například byt. Byt je úžasný v tom, že máte o mnoho méně starostí, než kdybyste měli dům. Máte byt, tak logicky nemusíte sekat trávu, zatímco na zahradě musíte sekat trávu asi obden. Když je tedy samozřejmě léto. Já totiž bydlím ve velkém domě. A je tady opravdu obrovská zahrada máme tady taky včely a další zvířata. A taky vím, že tráva tady roste opravdu hodně. Opravdu můj bratr sem chodí sekat trávu obden nebo každý třetí den. Toto by se vám v bytě určitě nestalo.

V bytě jsem taky žila.

Pokud tedy samozřejmě nemáte na chatě někde nějakou zahradu, kam jezdíte pravidelně sekat trávu. Tam je to samozřejmě o něčem jiném. Tam stačí i posekat trávu vždycky před nějakou vaší akcí anebo nějakou oslavu. Je přece logické, že pokud tam někdo není takhle nastálo nonstop, tak se tam tráva asi neseká pravidelně. Nicméně ale byt je taky úžasný v tom, že se nemusíte zadlužovat.

Děti mají rády útulný byt.

Stačí, že pokud budete platit nájem, tak tam můžete bydlet. Jinak na dům, pokud ho chcete mít v osobním vlastnictví, tak musíte si vzít pro začátek hypotéku. Ta hypotéka opravdu není nic jednoduchého. Samozřejmě i na byt si můžete vzít hypotéku. Ale tady myslím zrovna to, když platíte nájem. Bavíme se tady o nájmu a o bytu. Vím, že jsou nájmy opravdu hodně drahé, ale zase se to vyplatí, že si nemusíte brát žádnou hypotéku. V bytě, kde platíte nájem zaplatíte pouze kauci Sice je to taky dost peněz, ale nejsou to miliony. Takže pokud jste v bytě, tak si to užívejte, protože nemáte tolik starosti jako s velkým domem. Mě se v domě jednou rozbila střecha a musela jsem to všechno řešit sama. Nikdo mi nepomohl, protože jsme tam bydlela sama. Tohle by es mi v bytě jistě nešlo, protože tohle by řešil majitel bytu a ne já. Takže se stačí jen rozhodnout, kde budete žít. 

Dřevěný mobilní dům je určen pro celoroční bydlení

Mobilní dům není žádná ostuda

V některých případech vůbec nepoznáte, že se jedná o mobilní objekt ukotvený na patkách, anebo pokládaný mobilním jeřábem na základovou desku. Současné technologie zpracování materiálů a výroby dřevostaveb jsou již na takové úrovni, že s nimi nelze srovnávat klasické mobilheimy na podvozku, co se k nám stále dováží např. z Holandska. Ty jsou zpravidla nezateplené, určené výhradně jako sezonní objekty do kempů, tábornických osad, zahrádkářských kolonií a chatových oblastí. Můžete si je prohlédnout v některém z nich (zajistit si ubytování) kupříkladu v kempu Stvořidla na Sázavě.

květinová zahrada

Dřevěný mobilní dům se sestavuje tak, aby plnil standardy pro celoroční pobyt. Je zateplený včetně podlahy a tropu a zvenčí jej takřka nerozeznáte od přízemních dřevostaveb typu bungalovu, které se běžně staví ve Skandinávii a v Kanadě.

posezení v přírodě

Od toho se také odvíjí jeho cena, která samozřejmě převyšuje sezonní domy na podvozku, ale zároveň není předmětem spekulací, které vznikají velmi často při prodeji bytů a nemovitostí v realitních kancelářích, a kdy reálnou odhadní cenu převálcuje ta tržní. Trh s nemovitostmi je bohužel tak nešťastně nastaven, že prakticky znemožňuje mnoha lidem pořízení vlastního bydlení za rozumnou cenu, nahrává to předraženým hypotékám a způsobuje zadlužení na zbytek života, což rozhodně není nic příjemného.

Jak je to s energiemi

Klienty výrobců mobilních dřevostaveb zajímá především úspora nákladů provozních, tedy platby za energie – plyn, vodu, elektřinu a teplo. V tomto směru můžete být i zcela soběstační, pokud si zajistíte vlastní vrt (studnu), fotovoltaické solární články a kolektory na ohřev vody, vaření na propanbutanové bombě a vytápění dřevem v krbových kamnech. Může tak dát symbolické „sbohem“ dodavatelům energií a celému tomu energetickému tržnímu „molochu“.

Za kolik se dá plnohodnotně bydlet?

Chtěli byste bydlet pod vlastní střechou a dali byste za to snad cokoli, ale problém je v tom, že vám banka nechce dát hypotéku?
Tak v této situaci rozhodně nejste sami. Ale nebojte se, řešení stále nedošla, pořád je tu možnost, jak důstojně a dobře žít ve vlastním. A pokud jde o hypotéku, tak té nemusíte příliš litovat. Jistě, půjčka je šikovný finanční nástroj a může pomoci, ale na druhou stranu, chcete si na krk pověsit dluh, který vás bude tížit desítky let? Hypotéky jsou na jednu stranu velkou šancí na bydlení , ale na druhou stranu také velikým rizikem, že nezvládnete splácet. Takže pokud to jen trochu jde, tak uděláte nejlépe, když se jim velkým obloukem vyhnete!spoření, modré prasátko – kasička
A právě proto jsou zde dřevěné mobilní domy!
Tyto stavby nejsou žádnou novinkou, a proto se rozhodně nemusíte obávat, že byste na sobě testovali něco, o čem se ještě neví, zda to k životu stačí. Ano, stačí, v mobilheimu najdete úplně všechno, co je v běžném menším městském bytě – takže prostě všechno, co potřebujete k životu.
Ovšem pozor – toto vše se vám nabízí za naprosto revoluční cenu, jakou jinde na trhu s klasickým bydlením nenajdete – za neuvěřitelný jeden milión korun! Anebo možná i o něco méně, záleží, jak moc jste nároční.
Dřevěný mobilheim totiž můžete využívat nejen celoročně, ale jeho sezónní nezateplenou verzi můžete obývat i jako chatu, takže ještě více ušetříte.
Měli byste vědět i to, že se jedná o stavbu bez pevných základů – tedy takovou, která ke svému umístění na pozemek nepotřebuje žádné povolení. A to i v případě, když se rozhodnete nechat ji posléze zkolaudovat.spoření, modré prasátko – kasička
Výroba probíhá v areálu dodavatele, proto se nemusíte bát žádných komplikací v podobě hluku, prachu, neukázněných dělníků, a tak podobně. Vše bude hotovo za několik málo týdnů, a jakmile speciální vozidlo stavbu doveze na místo a usadí, můžete se rovnou nastěhovat!

Jak by bydlela chytrá horákyně?

Mezonet je kompromisní volbou pro toho, komu se nechce bydlet v běžném bytě, ale ani v domě.
O domě třeba uvažuje do budoucna, jen zatím nemá dostatek financí, nebo zatím nechce podstupovat tu spoustu papírování a práce s jeho výstavbou.
 
Mezonet – to jsou dva byty nad sebou, propojené schodištěm. Uvnitř si můžete připadat jako v domě, ale přitom se nacházíte třeba v činžáku v centru města. Mezonetové byty se budují většinou v nejvyšším poschodí a propojují tamní místnosti s půdním prostorem. Získá se tím nejen velkorysý prostor, ale často i krásný výhled.
 odpočinek v podkroví
Jste-li kreativní, můžete své nápady velmi dobře uplatnit při zařizování tohoto bytu. Budete řešit nejen uspořádání celého prostoru (kde bude jaká místnost), ale i účelné využití různých zákoutí, sloupků, šikmých stěn, atd. Pokud si však nevíte rady, přizvěte na pomoc odborníka, který má s tímto prostorem zkušenosti. Společně můžete vytvořit úžasné bydlení.
 
Výhodou mezonetu je jeho prostornost, světlost a vzdušnost. Ve spodní části bývá většinou obývací místnost propojená s kuchyní, koupelna, místnost pro hosty, technická místnost. V horní části je zóna pro odpočinek. Poblíž schodů vznikne zákoutí, kde lze v křesle číst a odkud je hezký rozhled do spodní části bytu. Dále se nahoře nacházejí ložnice, dětské pokoje, druhá koupelna, může tam být i pracovna.
moderní mezonet
 
Jako nevýhoda bývá zmiňována nestejná teplota v bytě. Horní část je vždy teplejší, než dolní. V létě proto, že slunce praží do střechy. V zimě se topí a teplý vzduch stoupá nahoru, takže se vršek opět více prohřeje. Někdo může mít problém i se schodištěm. Je nebezpečné pro malé děti, ale i pro staré lidi. Mělo by být dostatečně prostorné a jištěné zábradlím.
 
Pokud vás však tento způsob bydlení oslovil, neváhejte a stěhujte se do mezonetu. Získáte originální, krásné místo pro život, kde vám bude dobře.

Jak mít dostatek úložného prostoru v bytě?

Pro obyvatele malých bytů je boj o místo na denním pořádku. Věcí, které s nimi žijí v bytě přibývá a místo ubývá. Obzvláště v malých bytech jde o každý centimetr.
 
První, co v bytě uvidíte, když vstoupíte je předsíň. Ta je takovým prvotním vjemem. Proto je dobré ji mít dobře zorganizovanou. V předsíni, pokud je to jen trochu možné lze umístit moderní šatní skříň, nebo vestavnou skříň. Ta lze velmi dobře využít místo klasických věšáčků na bundy a kabáty. Vše pak působí čistě a uklizeně a pokud se přidá velké zrcadlo na dvířka skříně prostor se tím opticky zvětší. Další dobrou volbou pro ušetření prostoru jsou posuvná dvířka u skříní.
šatna, chodba
 
V předsíni bych se nebála využít prostor nejen na šířku, ale i na výšku místnosti. Pokud investujeme peníze do kvalitní šatní nebo vestavné skříně, je možno ji vyrobit až ke stropu. Ve vrchních poličkách skříně se nechají ukládat například sezónní věci.
 
V bytě je často málo místa na dveře do jednotlivých místností, které v některých bytech dokonce i chybí, dobrou náhradou za klasické křídlové dveře jsou dveře posuvné.
 
K oddělení prostor, i k zakrytí určité části místnosti, nebo k vytvoření soukromí dobře slouží a výborně vypadají posuvné japonské stěny. Ty v prostoru vypadají vzdušně a kdykoli je velmi jednoduše posunete.
 
Obývákové sestavy jsou dalším prostorem který lze využívat k ukládání věcí. Zde je důležité volit takové, které jsou funkční a nikoli jen na designové. Z venku může obýváková skříňka působit obyčejně, ale vložením organizéru z ní rychle vytvoříte třeba prádelník.
šatní skříň, využitý prostor
 
Dalším často opomíjeným úložným prostorem je bezesporu sedačka nebo postel. Pokud má sedačka nebo postel úložný prostor je velké plus. Například postel v dětském pokoji s vlastním úložným prostorem využijete nejlépe k ukládání hraček.
 
Všechny tyto typy lze efektivně využít při zařizování bytu, samozřejmě s přihlédnutím na jeho dispozice.

Aby se nám lépe žilo

Samozřejmě je naprosto každého věc, jakým způsobem se postaví ke stanovisku, že je potřeba něco změnit na tom našem širém světě, neboť se pomalu ale jistě řítíme do záhuby a životní prostředí se nám ničí doslova před očima… Samozřejmě z nás nemusí hned být nějací potrhlí ochránci přírody, kteří se přivazují na protest ke stromům a podobně, ale je důležité si umět poradit s běžnými problémy a umět je řešit ekologickou cestou.
Jedním takovým bodem, který určitě může ve svém životě změnit každý, je nakupování takzvaně z druhé ruky.
bleší trh
Kolikrát to ani nemusí znamenat, že před vámi někdo dané oblečení nosil, neboť plno obchodů rozlišuje už i nové, ale nenošené oblečení, které je k dostání v second hand obchodech. Někdo by si také mohl pomyslet, že nákup v takovýchto podnicích je naprosto mimo jeho úroveň a že je vyloučeno, aby si tak udržel svůj dokonalý styl. Omyl! V dnešní době je tento způsob nakupování naprosto in. I slavní lidé a herečky často využívají těchto sekáčů, neboť výtěžek putuje kolikrát k tomu všemu i na dobrou věc. Navíc šílené kousky v dnešní době opravdu letí a tyto obchody jsou skvělou možností na to si jich domů nakoupit hned několik. Jejich cena je totiž opravdu nízká a často narazíte na opravdový klenot za pár kaček, za který byste v opravdovém kamenném obchodě zaplatili neskutečný obnos peněz.

second hand
Je to opravdu věc každého z nás, jakým stylem se rozhodneme pomoct našemu zbídačelému životnímu prostředí. Nejdůležitější je jen to, aby nám to nebylo lhostejné a abychom se nenechali strhnout lavinou jen tiše přihlížejících lidí, kteří pak ve výsledku mají nejvíce řečí, ale sami pro dobro věci nehnuli ani brvou. Není to totiž jedno a i malý krůček kupředu se počítá a zmůže opravdu mnoho. Tak se nebojme být více empatičtí a to nejen k sobě, ale i ke svému okolí a přírodě obecně, ta si to totiž zaslouží v prvé řadě.