Největší dobrodružství vašeho života

Nepřepadne vás někdy pocit, že byste se nejraději sbalili, a odjeli pryč prvním autobusem? Tak to dělají nejodvážnější cestovatelé, kteří už kus světa poznali, a můžete i vy. Jen malá rada na začátek – nejste-li ostřílení světáci, raději vezměte jednoho, či dvě osoby s sebou, jinak to může být velmi nebezpečné. Jak ale na to?

muž s batohem

Pro začátek

Abyste poznali kus světa, nemusíte mít našetřeny statisíce. O tom vás přesvědčí mnozí samocestovatelé. Stačí mít odvahu, pevné nervy, a trošku té fantazie. Jednoduše si sbalíte do velkého cestovního batohu to nejnutnější, a vyrazíte. 

Co s sebou

Víte-li, kam se chystáte, lépe se vám bude balit oblečení vhodné pro toto podnebí. Nezapomeňte však na základní hygienické potřeby, kartáček, pastu na zuby, hřeben, suchý šampon, mýdlo, toaletní papír a ubrousky. Není radno zapomínat ani na lékárničku, protože nikdy nevíte, co se může stát. Ačkoliv vám to nemusí připadat zrovna tematické, mobil a plně nabitá powerbanka jsou prostě důležité, nesnažte se hrát si na Indiana Jonese. Pro případ, že byste museli spát takzvaně pod širákem, není od věci mít sbalenou deku, či malý cestovní stan. Rozhodně si s sebou vezměte pevnou a uzavíratelnou láhev na pití, a nějakou tu svačinu pro případ nouze, ideálně v podobě energetické tyčinky. Náhradní ponožky, spodní prádlo, trošku pracího prášku, a základní oblečení. Určitě není od věci vzít si náhradní obuv, a také něco pro ochranu (třeba pepřový sprej). Samozřejmě také doklady, pas, a kartičku pojišťovny.

stopař s kapucí

Jak cestovat

Říká se, že čím levnější, tím lepší. Máte-li dost času, můžete vyrazit klidně i na kole. Pokud však musíte vystačit s běžnou dovolenou, ideální je autobus, který se ovšem prodraží. Ti odvážnější klidně cestují stopem, ale ujistěte se, že se vám daná osoba nezdá nebezpečná, a nejlépe si vždy vyfoťte SPZ, kterou nenápadně pošlete někomu z domova.