Návrat do časů petrolejových lamp Velké Fatry

Velká část turistů navštěvuje česká pohoří v rámci jednodenních výletů. Přijedou autem k úpatí, na Sněžku vyjedou lanovkou, kde si vychutnají zakoupený pokrm. Kochají se dalekými výhledy a užívají si tímto způsobem přírodu. Odvážnější turisté cestují od chaty k dalšímu ubytování. Vydávají se na hřebenové túry. Na svých výpravách se zastavují u skalních výběžků, na oběd v restauracích postavených v blízkosti kopců Krkonoš, Hrubého Jeseníku, Jizerských hor. V případě, že jste už toto zažili, zvládli jste přechody našich zákoutí a chtěli byste poznat i nedotčenou krajinu bez davů, tak právě pro vás je tato krátká upoutávka.
Velká Fatra
Pro vychutnání toulání pustou krajinou nemusíte vyhlížet za oceán, ani směrem k Rumunským Karpatům. Kousek za hranicemi se v blizkosti metropolí Žilina, Ružomberok a Bánská Bystrica nachází malebné geologické útvary podobné nadmořskou výškou Krkonoším. Malá Fatra bohužel nabízí obdobný styl. Lanovka vedoucí 200 metrů pod nejvyšší Velký Kriváň odsoudila místní pěšinky k přemnožení lidského hluku. Šlápoty bombardují půdní organismy pravidelně a cíleně.  Velká Fatra zato představuje jiný svět.  Na pohodlné upravené vjezdy pro kočárky zapomeňte. Vzduchem se nese klid přerušovaný jen zpěvem letního vánku. Ve značných oblastech stěží spatříte i během prázdnin lidskou duši. Vůně pohybu medvědů může být častější. Setkání nebývají pravidelná, ale sem tam v dálce uvidíte rychlý pohyb hnědé šmouhy směrem do lesa. Za dodržení určitých pravidel se není čeho obávat. Většinou sami ustoupí. Jsou místními obyvateli a mají právo zde pobývat. Vetřelci jsme my, lidé.
Území Velké Fatry je velmi rozsáhlé. Od Ružomberku směrem na jih je nutné překonat 50km s převýšením přes 2000 metrů ve dvou až třídenním pochodu. Bez alespoň základní kondice či předchozí zkušenosti s treky je hřebenový přechod velmi náročný. Odměnou mohou být daleké výhledy k Nízkým i Vysokých Tatrám.  Nabízená ubytování dotvářejí přírodní ráz a přepych zde nehledejte. Za návštěvu rozhodně stojí Limba nacházející se v blízkosti dominantního kopce Rakytov a chata pod Borišovom.  První nabízí za 5€ matraci na půdě se spaním ve vlastním spacáku. Sociální zařízení se uvnitř chaty nenachází.
Ledovcem okrášnělá Sněžka
Můžete si zvolit pouze venkovní kadibudku a outdorovou vanu plněnou studenou vodou ze studánky, která je také jediným zdrojem doplnění nutných tekutin. Usměvavý a hovorný chatár vám nepohodlí vynahradí nabídkou polievky s chlebom. Druhé ubytování je povinnou zastávkou pro všechny obdivovatele tradic. Za 13€ se vám dostane postel bez lůžkovin ve společném pokoji. Ozdobou je restaurace, která k chutné večeři nabídne kouzlo z petrolejových lamp. Tajemná atmosféra vás za zvuků kytary přenese z 21. století do dob dávno minulých, jež zůstaly skryty ve vyprávění kmetů. Odprostěte se od civilizačních nánosů digitální doby a vydejte se prozkoumat nová území nejen ve vnějším světě, ale hlavně uvnitř vás samých.