Ohřívání vody v bazénu

Kdo má na zahradě bazén, ten se může počítat za šťastlivce. Plavání je totiž velice zdravé a zábavné. Mohou si ho užívat nejen mladí, ale i lidé v důchodovém věku. Pokud se však jedná o nekrytý bazén, není možné ho využívat každý den v roce, ale pouze po několik málo měsíců, hlavně tedy na jaře, v létě a zkraje podzimu. I když v posledních letech bývala léta velice horká, i v tomto ročním období mohou nastat chladné dny, ve kterých je bazén prakticky nepoužitelný. Tedy alespoň v případě, pokud nepoužijete ohřívač vody.
květ u bazénu
Až příliš studená voda je i v dobách, kdy venku panuje parno, poměrně nepříjemná. Člověk se při koupání může snadno nachladit, a to rozhodně nikdo nechce. Proto je vhodné vodu pravidelně zahřívat. To se dá udělat hned dvěma způsoby. Můžete investovat nemalé peníze do speciálního ohřevu vody, který ji dokáže během chvilky dostat do požadované teploty, nebo zvolíte daleko levnější způsob – pořídíte si solární plachtu.
Rozdíly mezi ohřívačem a plachtou netkví pouze v jejich rozdílných cenách, ale také v možnosti použití. Ohřívač vody lze využít i mimo sezónu, tedy třeba i v zimě. To je ale vlastnost, která se hodí hlavně pro bazény, které jsou alespoň z části kryté, například velkou pergolou. Solární plachtu můžete také použít i v zimě, ale v podstatě bez výsledku, jelikož v tomto období nejsou sluneční paprsky příliš intenzivní. Jedná se tak o typ ohřevu, který je použitelný hlavně ke konci jara a samozřejmě v létě.
závodník v plavání

Nulové náklady

Obrovskou výhodou solárních plachet je jejich nulová energetická náročnost. Zatímco ohřev vody spotřebuje velké množství elektřiny, plachta ohřívá vodu pouze pomocí slunce, a to nic nestojí. Zaplatíte tak pouze za samotnou plachtu a další náklady mít nebudete. Cena plachty závisí hlavně na značce a samozřejmě i na velikosti. Čím menší, tím méně zaplatíte.