Sourozenec na obzoru – jak se na to připravit

Vaše dítě už dospělo do věku, kdy je samostatné a vyspělé, a proto jste se rozhodli pořídit mu sourozence? Pak se připravte na možnost toho, že starší dítko bude žárlit, bude si připadat odstrčené a po nějakou dobu bude možná i vyžadovat více pozornosti než doposud. Také je možné, že najednou „přestane umět“ dovednosti, které už dávno s přehledem zvládalo. Jedná se totiž o určitou formu vzdoru. Důležité je vydržet a nenechat si ve vypjatých situacích ujet nervy.
holčičky na sněhu

Jak připravit starší dítě na příchod sourozence

Rozhodně se vyplatí přípravu na příchod sourozence do rodiny nepodcenit a věnovat jí již s předstihem dostatek času a energie, věřte, že se vám to vyplatí. Na nového sourozence můžete dítě připravit hned několika způsoby.
chlapci u knihy


·         Ideální je začít s debatou o blížícím se příchodu sourozence, když už je vám vidět rostoucí bříško a vaše dítě tak může získat lepší představu o tom, co se děje s vaším tělem a kdy přijde jeho sourozenec na svět.


·         V případě holčiček můžete pořídit starší sestřičce panenku – miminko, díky tomu se tak snáze připraví na příchod vlastního sourozence a bude moci na panence natrénovat péči o něj.


·         Po narození dítěte je dobré starší dítko zapojit do péče o malé miminko. Může například podávat plínku při přebalování, nebo jiné potřebné věci, zkrátka aby měl starší sourozenec pocit, že není zbytečný, ale že naopak může být užitečný a může pomoci. Získá tak pocit důležitosti.
šťastný chlapci

Jak omezit žárlení staršího na minimum

Jak na to, aby spolu sourozenci co nejlépe vycházeli? Výchovou dokážete něco ovlivnit, ale něco je také v genech obou dětí.

V prvních měsících po narození miminka se můžete potýkat s tím, že starší bude na mladšího žárlit a bude si připadat méněcenný. Důležité je s ním o všem mluvit, sdělovat, že miminko potřebuje v současné době hodně péče, ale také je zároveň důležité věnovat nějaký ten čas také tomu staršímu a zapojit ho do chodu domácnosti a péči o miminko.