U betonových plotů věnujte pozornost celkové koncepci

Betonový plot vám dnes postaví řada firem, nahlédnete do vzorkovníku a objednáte si stavbu přímo na míru. Výhody tohoto řešení vyplývají z podstaty pevného zdiva – ochrana před vnějšími (civilizačními a povětrnostními vlivy), rychlá montáž, přijatelná cena a velmi dlouhá životnost prakticky bez údržby. Co je však zásadní, je vytvoření koncepce, jak bude vypadat nejen hranice pozemku, ale také její blízké okolí.

cihlová zeď se srdcem

Rozhoduje hlavně vzhled

Zdaleka nemusí jít o škaredou plochu, která připomíná kasárna či průmyslové stavby, je možné pojmout jeho výstavbu velkoryse a smělými plány, s nimiž může pomoci zahradní či stavební architekt, anebo některé zdokumentované stavby publikované na Internetu. Těch inspirativních je tam celá řada a některé nápady bychom si tu mohli připomenout:

Pergola ve formě oblouku – do blízkosti oplocení lze umístit okrasnou pergolu s pnoucími rostlinami, krásně tu vyniknou např. růže, povijnice nachová a zimolez. S deskami s povrchem v imitaci štípaného kamene se zvýrazní jakýkoli dřevěný prvek – samorost, příčný řez kmenem s letokruhy, laťkový plůtek pro popínání břečťanu atd. Zkrátka vdechnout takové stavbě působivou vizáž není nic obtížného, chce to jen trochu soustředění a jistě nějaký nápad z vašeho nitra vzejde.

kamenná zeď

Truhlíky na plotě – velmi jednoduše lze provést květinovou výzdobu s dřevěnými či plastovými truhlíky. Zkuste kombinovat barvu oplocení světle hnědou či okrovou s truhlíky v barvě hráškově zelené, anebo v mořeném dřevě odstín teak či pinie. Truhlíky lze zavěsit až na horní řadu, ale také je umístit do spár mezi deskami např. pomocí kotevních hmoždinek.

Okrasný záhon těsně před oplocením – velmi častý způsob, jak okraj pozemku zkrášlit, je okrasný záhon. Ke zmiňované okrové barvě se hodí mulč, oblázky, štěrk, zeolit, ale i travnatá plocha. Záhonky mohou být postaveny v kaskádě, což zlepší i prostorové vnímání, lze tu vybudovat zahradní jezírko, skalku s letničkami, vysázet zerav a na jižní straně i vinnou révu. Vyznavači Feng-shui vám doporučí pravý úhel v rohu parcely přepažit tak, aby vznikl pomyslný oblouk, což na zahradě zlepší proudění energie.