Voda, plasty a nedostatky

Není žádným tajemstvím, že vody každým rokem více a více ubývá. Ať už jsou to dlouhá sucha, krátké zimy bez sněhu, málo dešťů, spousta bazénů na soukromých pozemcích, odčerpávání vody jinde, znečišťování vodních zdrojů apod. Příroda samozřejmě nemá zdroje neomezené, dříve či později zdroje dojdou a je jen otázkou, kde vzít vodu poté.
žíznivý člověk.jpg

Rozbor balených vod

V pořadu A Dost! dali na rozbor hned několik balených vod, které jsou běžně dostupné v našich supermarketech. Paradoxně, ty dražší často dopadli hůře než levnější, do kterých byste to ani neřekli. Byť je důležité poznamenat, že míra škodlivosti není úplně stejná u všech látek, které by ve vodě neměly být – například toxiny by ve vodě být neměly a například Korunní voda v tomto ohledu moc dobře nedopadla, stejně jako drtivá většina kojeneckých vod, které v sobě měly zdraví škodlivé toxiny a k tomu velké kolonie bakterií. Je možné, že se jednalo o pár špatných vzorků, už jen ale ta skutečnost, že kojenecká voda je znečištěna vůbec vyvolává jistou míru obavy.

Kolonie bakterií

V každé vodě, stálé a bez nějakého proudu, se časem začnou tvořit menší a větší kolonie bakterií, které vodu znehodnocují – nebo také sinice. Čím teplejší prostředí doma máte, tím více se v balených vodách, které jsou na to nejnáchylnější, budou tvořit kolonie bakterií. Není třeba však vyvolávat paniku, trocha bakterií nikdy neuškodila a v přírodních pramenech se běžně vyskytují – problémem však je dlouho uskladněná voda v pokojové teplotě v plastových lahvích = přímo semeniště. A ve vysokých koncentracích tak může taková kolonie poškodit i naše zdraví. U některých vod, byť bez toxinů apod., byly tyto kolonie v alarmujícím množství, nyní je ale otázka, jestli to není spíše špatným zacházením a skladováním.
voda pro psa.jpg

Plasty

Plasty pomalu zamořují naši planetu – nevíme co s tím, většina lidí netřídí a oceány jsou čím dál více špinavější. Nikdo s tím nechce nic dělat. Kupováním plastových lahví dále jenom neúmyslně podporujeme tuto devastaci – ale na druhou stranu, zkuste si nosit pakl skleněných lahví, že ano. Proto je důležité, pokud možnost máte, navštěvovat například místní pramen a stáčet si vždycky jednou za týden vodu do barelů nebo alespoň řádně recyklovat a možná i kupovat obaly snáze recyklovatelné.