Výtečná bezová limča pro celou rodinu

Staré české přísloví nám říká starou známou pravdu, a to: „Před heřmánkem smekni, před bezem klekni“. Již naši prapředkové znali léčivou sílu černého bezu, proto vyslali toto přísloví do světa.

Černý bez pěstovali záměrně na dvorcích u svých obydlí, protože věřili, že tento keř zahání zlé duchy a stráží klid rodiny. Kdo uřízl větev nebo zničil tento keř, věřilo se, že bude zle potrestán. V dřívějších dobách dokonce nevěstě byla darována bezová sazenice, by si ji zasadila k novému obydlí – tento zvyk je již zapomenut, ale potvrzuje to, že pro Slovany byl černý bez posvátným stromem, kterého si vážili a opečovávali ho.

černý bez

Jak sušené, tak i čerstvé voňavé květy léčí chřipku, kašel, rýmu i angínu. Látky, které jsou k rostlině obsaženy, usnadňují právě vykašlávání, působí i na snižování teploty, jsou močopudné – díky tomu jsou škodlivé látky vyváděny z těla ven. Při nachlazení, ale i při teplotách vašich dětí podávejte teplý čaj z květů bezu, protože vyvolává pocení.

Černý bez pracuje za nás a hlavně pro nás v době nemoci, ale dokáže nás nabudit a být milým společníkem v době, kdy jsme zdraví a chceme si dopřát něco dobrého a k tomu navíc zdravého.

Pro tento případ máme pro vás v nabídce b e z o v o u l i m o n á d u, mňamku! Toto báječné a skvělé pití chutná jako procházka bezovou alejí nebo vám třeba připomene letní návštěvu u babičky, která vám tento nápoj ráda připravovala.

Dnes si ji ale vyrábět nemusíte, máme ji pro vás připravenou a sladkou tak akorát s typickou vůní černého bezu a kapkou citronu. Úžasně jemně zaperlí na vašem mlsném jazýčku a pochutnají si na ní i vaše děti.

bezová limča

Udělejte si společný rodinný večer s bezovou kamarádkou. Dětem nalijete do sklenic jemně perlivou bezovou limču s pár lístky voňavé zelené máty a dospělým nalijte limonádu do vysokých sklenic, dolijte trochu bílého vína nebo kapkou rumu a skvělý nápoj pro celou rodinu je v cuku letu připravený. Pak si jen ťukněte všichni spolu a připijte si na zdraví! A večer plný vyprávění a pohádek může začít …