Z čeho si postavit pergolu?


Co by to bylo za moderní zahradu bez pergoly? Odpovíme za vás – byla by to nuda! Zkrátka, pokud jste si už koupili dům se zahradou, alespoň jedna malá pergola je téměř nutností. Otázkou však zůstává, z jakého materiálu ji postavit? Jaké jsou výhody jednotlivých surovin a jaká je jejich kvalita? Společně si na všechny tyto základní otázky odpovíme!

pergola na zahradě

Asi nejčastější je zahradní pergola vyrobená ze dřeva. Tento stavební materiál je velmi oblíbený nejen pro svoji vysokou kvalitu, ale i pro příznivou cenu výstavby. Nehledě na to, že dřevěné pergoly vypadají velice dobře a do přírody zapadnou nejlépe. Ovšem jednu nevýhodu tento typ stavebního materiálu přeci jen má – musíte se o pergolu pravidelně starat. Musíte myslet na to, že dřevo není bez nějakého dalšího nátěru a ošetření uzpůsobeno z dlouhodobého hlediska odolávat povětrnostním vlivům. Ovšem pokud se o dřevěnou pergolu budete poctivě starat, vydrží vám bezesporu opravdu hodně dlouho.

dřevěná pergola

Druhým nejoblíbenějším materiálem je beton a cihla. Zděné pergoly jsou využívány především ve velkých zahradách a zámeckých parcích. Oproti dřevěným nevyžadují tak častou údržbu. Nicméně jejích výstavba je o to nákladnější. Nehledě na to, že beton do zahrady ne vždy zapadá – zkrátka, někdy betonové pergoly vypadají jako pěst na oko. Pokud by se vám tento typ staveb přeci jen líbil nejvíc, doporučujeme vám najmout si zahradního architekta, který celou stavbu i její okolí upraví tak, aby vypadala dobře.

Poslední možností, z čeho si postavit pergolu, je železo. Kovové pergoly jsou v poslední době čím dál častější. Jedná se o pevné stavby, které vydrží i to nejhrubější zacházení. Nicméně i zde musíte počítat s pravidelnou údržbou, aby kov nezačal korodovat. Pokud by tomu tak bylo, nebylo by posezení pod pergolou bezpečné. Kovové pergoly jsou oproti předešlým tipům podstatně dražší.