Pichlavý obr ostropestřec


Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) dokáže naše játra zbavovat toxinů velice dobře. Asi nejčastěji se k tomuto účelu používá olej ostropestřce. Ale pozor při jeho výběru! Aby nám opravdu pomohl, musí to být olej nefiltrovaný. Je lehce zakalený. Jen takový obsahuje částečky ostropestřce, ve kterých je přítomna účinná látka sylimarin. Tento „přírodní mix“ při správném dávkování naše játra dokáže před různými jedy skutečně účinně chránit. Na nákup takového oleje vyrážíme proto vždy do lékáren nebo specializovaných obchodů se zdravou výživou, kde garantují jeho kvalitu a umí nám případně také poradit s jeho vhodným užíváním.

7. ostropestřec

Najdeme ho jen v zahradách a lékárnách

Ostropestřec mariánský je mohutná a velice dekorativní rostlina. Mezi bylinkami skutečný obr! Ve volné přírodě ho u nás téměř nenajdeme. Pokud chceme jeho léčivých schopností využít, musíme si ho koupit nebo sami vypěstovat.

8. ostropestřec

Lék hlavně pro játra

Že pichlavý obr léčí, to věděli již naši předkové ve středověku. Asi nejvíce ho z Evropanů využívali a využívají naši němečtí sousedé. Oblíbený je samozřejmě i u nás. Lidově se ostropestřci říká také „Kristova koruna“, „mariánský bodlák“ nebo „bejlí panny Marie“. Užíváme ho především na onemocnění jater, jako jsou cirhóza, mononukleóza či žloutenka. Pomáhá ovšem i na problémy spojené se žlučníkem a některé choroby trávicího ústrojí. Pozitivně působí také na kardiovaskulární systém. Upravuje krevní tlak, tonizuje cévy. Uleví ovšem i při migrénách, závratích, astmatických záchvatech a alergiích.

Je i balzámem pro vlasy

Olej z ostropestřce je také skvělým přírodním „životabudičem“ pro naše vlasy! Proniká do vlasové pokožky, kde zpevňuje kořínky, pokožku hlavy a vlasy zvláčňuje. Kůra je jednoduchá. Olej stačí nanést na vlasy a vmasírovat do pokožky. Hlavu pak zakrýt potravinářskou fólií a zabalit do ručníku. Kůra trvá asi 20 minut. Pak vlasy umyjeme jemným šamponem a je hotovo!