Top firmy, které dělají Čechům dobré jméno v zahraničí
Platí ještě vůbec, když se řekne zlaté české ručičky? Podle tuzemských společností, které mají znělé jméno i mimo republiku, můžeme říci: ano! Na první dobrou se všem vybaví Baťa a Škoda. Je jich ale mnohem více. Kterým dalším firmám se daří ve světovém byznysu?
Koh-i-Noor Hardtmuth
Jeden z nejstarších a současně nejúspěšnějších výrobců školních, výtvarných a kancelářských potřeb je z Českých Budějovic. Historie společnosti započala už na konci 18. století. V roce 1802 si patentovali novou tuhu. Ta nebyla z čistého grafitu, ale byl do ní přidaný jíl. Zákazníci tuto inovaci ocenili, protože se tuhy přestaly lámat. Známí po celém světě se stali pro svou typickou žlutou tužku pojmenovanou Koh-i-noor podle indického diamantu téže barvy. Ten je ozdobou britské královské koruny.
V době před 1. světovou válkou byli celosvětově nejmodernější a největší tužkárnou. Ve 30. letech pak přišli s další oblíbenou psací potřebou takzvanou verzatilkou s možností výměny tuhy. V roce 1945 byla firma stejně jako mnoho dalších znárodněna. Po pádu minulého režimu se ale továrna zprivatizovala a tužky z Českých Budějovic drží v ruce obyvatelé více než 80 zemí světa.
Koh-i-noor Waldes
Pokud tipujete, že se jedná o společnost spřízněnou s tou zmíněnou výše, pak se mýlíte. Shodují se pouze názvem. V tomto případě se jedná o producenta výrobků galanterie z Prahy Vršovic. Specializují se především na patentky, špendlíky, zipy a nýty. Zakladatel Jindřich Waldes byl přezdívaný jako Knoflíkový král. Těmi patentními totiž dobyl svět.
Společnost vznikla v roce 1902 a úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. O pár let později už měla dokonce několik zahraničních poboček například v Drážďanech, New Yorku nebo Paříži. V roce 1909 Waldes koupil firmu Lokesch, ve které se vyučil a byla pro něj zároveň největší tuzemskou konkurencí. Přestože zakladatel nepřežil 2. světovou válku, společnost ji přečkala a stejně tak i období komunismu. Své produkty vyrábí dodnes.
Česká zbrojovka Uherský Brod
Tím nejlepším, co zbrojovka světu nabídla je bezesporu slavný samopal Škorpion vzor 61. Sériově se začal vyrábět v roce 1963 dle návrhu konstruktéra Miroslava Rybáře. Malá, lehká a kompaktní zbraň nebyla oblíbená jen u profesionální armády, ale i mezi zločinci a teroristy. Lze ji totiž lehce skrýt pod kabátem nebo v tašce. K vidění byla i v řadě filmů. Za zmínku stojí třeba Matrix nebo Captain America: Winter Soldier. Aktuálně se ve výzbroji profesionálů nenachází. Jedná se spíše o sběratelské kousky. Značka Scorpion ale žije dál v nových řadách samopalů.