Tuhá zima udeřila – jak to udělat s venčením?

Poslední roky nejsme zrovna zvyklí na tuhé mrazy, ty se nás však na názor neptaly a prostě udeřily. Nemusíte se však bát ničeho, ani se obávat o svého domácího mazlíčka, protože pokud se tomu přizpůsobíte, vše nebude nijak zvlášť jiné než jindy. Pokud rtuť teploměru klesne pod -5 stupňů Celsia, tak byste měli změnit Vaše běžné venčící rutiny a většímu mrazu se pro komfort psa i Vás náležitě přizpůsobit.
oblečený maltézáček
· Obleček nebo ne?
Než začnete panikařit, tak si uvědomte svou vlastní situaci, protože na tom, zda venku pes prochladne, nebo ne, je odvislé od mnoha různých faktorů. Závisí to na stáří psa (náchylní k podchlazení jsou štěňata a staří psi), kondici, velikosti či tomu, jestli se jedná o psa z paneláku, nebo psa venkovního. Pokud se jedná o psa venkovního, tak většinou stačí bouda či něco podobného na zahradě, kde se pejsek může schovat před nepřízni počasí.

Malá plemena a štěňata jsou obecně k prochladnutí nejnáchylnější, proto je nejlepší s těmito pejsky omezit venčení na minimum. Zkuste chodit častěji, ale třeba jen na 10 minut. Při dlouhých procházkách riskujete, že Váš pejsek nastydne, z čehož nejčastěji bývají záněty dýchacích cest nebo ledvinového ústrojí.

Pokud si nemůžete delší procházky odpustit, tak aspoň psovi pořiďte obleček – takový, který nejen kryje i záda, ale i hrudník a břicho. Po nasazení oblečku nechte psovi několik málo minut na aklimatizaci na obleček a potom můžete vyrazit. I tak by však délka procházky neměla překročit 30 minut. V případě prochladnutí Vašeho pejska budete špatní nejenom Vy, ale i Vaše peněženka a čas.
psi ve svetru
· I tlapky potřebují péči
Mrazem nejvíce trpí psí tlapky, respektive polštářky, které jsou na mráz velmi náchylné a vysušují se a praskají. Když se to nechá zajít příliš daleko, mohou vzniknout i vleklé záněty. Nejlepší prevencí před rozpraskanými polštářky je pravidelné mazání mastným krémem, který vytvoří na tlapkách ochranný filtr.